مرور نظام‌مند مطالعات آینده پژوهی بیمه های اتومبیل

نوع مقاله : مقاله علمی - ترویجی

نویسندگان

1 دانشگاه خوارزمی، گروه آموزشی مدیریت

2 دانشگاه خوارزمی

3 هیئت علمی/پژوهشکده بیمه

10.22056/jir.2021.244860.2776

چکیده

هدف: سهم قابل توجهی از فروش انواع بیمه در ایران ‌به بیمه ­های اتومبیل اختصاص دارد و حساسیت نسبت به تحولات آن در آینده بسیار بالا است. بنابراین، پژوهش حاضر با هدف شناسایی عوامل مؤثر بر آینده بیمه ­های اتومبیل ‌انجام شده است.
روش‌شناسی: این پژوهش ‌‌به مرور نظام‌مند مقالات منتشره در پایگاه­ های منتخب ‌در زمینه آینده بیمه‌ خودروها و سیستم حمل­ و­نقل پرداخته و علاوه ­بر آن، به گزارش­ های آینده­ نگارانه برخی مراکز تحقیقاتی نیز استناد نموده است. ‌‌مرور پایگاه ­های منتخب شامل پژوهشنامه بیمه، نور، سیویلیکا، آینده ­بان، پژوهشکده بیمه، ساینس دایرکت، امرالد، اشپرینگر، مک ­کینزی، رند، پی­دبلیو­سی، ارنست و یانگ، ویلیس تاورز واتسون و کپجمنای نیز با غربال‌گری بر اساس کلمات کلیدی ‌بیمه، اتومبیل/ خودرو و حمل­ و­نقل انجام شده است.
یافته‌ها: ‌پس از چندین مرحله غربال­گری در نهایت 71 مقاله و 64 گزارش مورد بررسی عمیق قرار گرفت که از بررسی 551 روند، ابر روند، عامل و فاکتور و روابط علی و معلولی مؤثر بر آینده بیمه ­های اتومبیل، 197 مقوله در قالب 31 سازه به­ عنوان عامل مؤثر شناسایی شدند و در 6 دسته فناورانه، محیط زیستی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی و کسب و کار دسته ­بندی گردیدند.
نتیجه‌گیری: ‌برخی از عوامل شناسایی شده به صورت مستقیم و برخی به صورت غیر مستقیم بر آینده بیمه ­های اتومبیل تأثیر دارند و آن را دستخوش تغییر خواهند کرد.
 
طبقه­بندی موضوعی: G22، O32، M10.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

A Systematic Review of Future Studies in the Field of Auto Insurance

نویسندگان [English]

  • Saeed Jafari Nia 1
  • Maryam Salmasi 2
  • Hamza Khastar 2
  • Leili Niakan 3
1 Kharazmi University
2 Kharazmi University
3 Insurance Research Center (IRC)